Older postsAnciens articles | Newer postsArticles récents  

 — May 26, 200826 mai 2008
 
Fr. Albert Thévenot, M. Afr.(CCCB - Ottawa) On 26 May 2008, His Holiness Pope Benedict XVI accepted the resignation of Most Reverend Blaise Morand as Bishop of Prince Albert, Saskatchewan, and appointed Father Albert Thévenot, M. Afr., as his successor. At the time of his nomination, Bishop-elect Thévenot was the Provincial Superior for North America of the Missionaries of Africa (White Fathers), which is based in Montreal. Bishop Morand is retiring as required by Canon Law, having reached the age of 75 years in September 2007. Born on 4 November 1945, in Somerset, Manitoba, Bishop-elect Thévenot entered the Missionaries of Africa in 1964. After a time of formation, he went to Tanzania from 1973 to 1976 where he taught in the Minor Seminary of Katoke. After a year of studies in Education at the University of Manitoba in Winnipeg, he studied theology at the Missionary Institute of London, England. After his ordination to the priesthood on 2 August 1980, he successively worked in Tanzania until 1985, then in Canada until 1992, again in Tanzania until 1998, and in Rome until 2004 as a member of the General Council of the Missionaries of Africa. After a period of renewal at the Dominican Institute of Montreal, he became the National Secretary for the French Sector of the Pontifical Society for the Propagation of the Faith from January 2005 to July 2006, just before his election as Provincial Superior. The Diocese of Prince Albert has 21 diocesan priests, 8 priests who are members of religious communities and 90 religious Sisters serving over 55,450 Catholics in 87 parishes and missions.

Posted: May 26, 2008 • Permanent link: ecu.net/?p=463
Categories: NewsIn this article: bishops, Canada, Catholic
Transmis : 26 mai 2008 • Lien permanente : ecu.net/?p=463
Catégorie : NewsDans cet article : bishops, Canada, Catholic


  Older postsAnciens articles | Newer postsArticles récents